Program ekocentra Iris: Energie a voda v našem domě 8. 9. 2022

Náš ekotým navštívil Ekocentrum Iris v Prostějově, kde absolvoval výukový program o úsporách energií a vody. Prošli jsme si nově zrekonstruované ekocentrum, které je plné nových úsporných opatření, např.: solární panely, zelená střecha, zateplené cihly, hliníková okna s trojskly, čistička vody.

Nejprve jsme prošli šest stanovišť, která ukazovala úsporná opatření na budově.

Pokusili jsme se vytvořit zelenou budovu pomocí zelených lístečků, které jsme stříhali a snažili se celou budovu zaplnit. Při hře Pinball jsme se pokusili dostat všechnu vodu do retenční nádrže. Tvořili jsme co nejdelší dráhu pro dešťovou vodu a zkoumali jsme pod lupou rostliny, které rostou na jejich zelené střeše. Následně jsme se každý snažili postavit co nejvyšší věž z dřevěných kostek, které napodobovali zateplené cihly. Také jsme zkoušeli intenzitu různých světel na solární energii. Vysvětlili jsme si co jsou tepelné ostrovy a na plánu města jsme si je ukázali.

Na zahradě ekocentra jsme měřili teplotu různých materiálů využívané jako krytina střech a zjistili jsme, že nejvýhodnější je střecha zelená, tj. porostlá zelenými rostlinami k tomu určených.

Nejvíce nás bavila hra záchod. Napodobili jsme recyklaci vody. Program se nám líbil a těšíme se na další návštěvu ekocentra.

Zpracoval: Ekotým společně

Fotogalerie ZDE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..